Chorwacja w strefie Schengen i euro

Chorwacja w strefie Schengen i euro

1 stycznia 2023 Chorwacja dołączyła do grona 26 krajów, które zniosły kontrolę graniczną na wzajemnych granicach oraz weszła do strefy euro i pożegnała swoją narodową walutę. Jest to bardzo dobra wiadomość dla turystów z Polski, wśród których Chorwacja od lat jest jednym z głównych celów wakacyjnych wyjazdów.

Oznacza to, że nie są już prowadzone kontrole na granicach lądowych i morskich ze Słowenią, Węgrami i Włochami. Granice z Serbią, Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą staną się zewnętrznymi granicami strefy Schengen.

Chorwackie lotniska międzynarodowe będą miały trzymiesięczny okres przejściowy na dostosowanie kontroli granicznych. Po zakończeniu okresu przejściowego, który potrwa do dnia 26 marca 2023 r., przyloty ze strefy Schengen do Chorwacji nie będą już wymagały kontroli paszportowej/granicznej.

Wejście Chorwacji do strefy Schengen i wprowadzenie euro powinno w ciągu najbliższego roku znacząco przyczynić się do dalszej stabilizacji ruchu turystycznego – wskazuje Chorwacka Wspólnota turystyczna i podaje, że od 1 stycznia 2022 r. Chorwację odwiedziło 18,8 mln Gości, którzy zrealizowali 104,5 mln noclegów, co w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym oznacza wzrost o 37 proc. przyjazdów i 25 proc. noclegów. W stosunku do roku 2019 stanowi to 91 proc. Gości i 96 proc. zrealizowanych noclegów.

Źródło: https://strefabiznesu.pl

Powrót
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.