Gdzie wakacje są tańsze niż w Polsce?

Gdzie wakacje są tańsze niż w Polsce?

Polska stopniowo równa cenami do Europy, również cenami usług turystycznych. Taniej koszty noclegu i pożywienia mogą nas wynieść już w 12 krajach kontynentu. W ubiegłym roku tańsza zrobiła się nawet Portugalia.

W Polsce urlop można spędzić wciąż relatywnie tanio, patrząc na Europę. Ale są i kraje tańsze. Od ubiegłego roku tańsza jest Portugalia. “Jak Niemiec w Polsce”, Polak poczuje się w siedmiu krajach kontynentu. Z Macedonią Północną, Bułgarią i Albanią na czele.

Choć od czterech lat ceny wakacji w Polsce systematycznie rosną, to nadal należymy do “strefy bardzo taniego urlopu”. Tak przynajmniej wynika z raportu Eurostatu, w którym porównano ceny restauracji, hoteli, ale i usług transportowych oraz miejsc rekreacji i kulturalnych.
Ceny hoteli i restauracji w Polsce to w ubiegłym roku zaledwie 76% średniej unijnej. Niewiele jest krajów, gdzie za te usługi zapłaci się mniej niż u nas. Jeśli uwzględnić jeszcze ceny transportu (w tym paliw) i korzystania z miejsc rekreacji i kultury, to wygląda to jeszcze lepiej na naszą korzyść – średnie ceny, nazwijmy to “turystyczne”, są u nas na poziomie zaledwie 66% średniej unijnej, czyli o 34% niższe.

Ale nie oznacza to oczywiście, że nigdzie nie jest taniej. Wręcz przeciwnie. Jeśli ktoś zastanawiał się nad tym, by jednak urlop spędzić poza granicami kraju, to przedstawiamy listę tanich krajów.
Po raz pierwszy w historii mniej niż w Polsce zapłacimy za hotele i restauracje w Portugalii. Jeszcze w 2003 roku ceny podobnych usług były tam o dwie trzecie wyższe niż w Polsce – w ubiegłym roku były już o 4% niższe, a nie wyższe. A to jeden z dwunastu krajów Europy, gdzie za urlop zapłacimy mniej niż w Polsce. Z roku na rok paleta jest zresztą coraz szersza.

Najtaniej jest w Bułgarii i Macedonii Północnej, gdzie nie licząc transportu i rozrywek powinniśmy zapłacić za pobyt o 41% taniej niż w Polsce. Dość szybko drożeje trzecia najtańsza dla nas Albania – jeszcze niedawno najtańszy do podróży kraj w Europie. Dla Polaków był to siódmy najpopularniejszy kierunek letnich wyjazdów zagranicznych w 2019 roku. Mocno potaniała natomiast w ostatnich latach Turcja, głównie dzięki spadającemu kursowi tureckiej waluty. Ceny restauracyjno-hotelowe są tam o 33% niższe niż w Polsce.
Tańsze turystycznie kraje od Polski, oprócz wyżej wymienionych, to jeszcze: Serbia, Rumunia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, ale także bliższe nam geograficznie: Węgry, Czechy i Litwa.

Dla porządku wymieńmy też jeszcze kraje najdroższe. Jeśli ktoś powie, że był na Islandii, w Norwegii czy w Szwajcarii lub Danii, to wiedzmy, że do biedaków nie należy. Ceny w hotelach i restauracjach są tam ponad dwukrotnie wyższe niż w Polsce.

Zobacz na mapie jak prezentują się pozostałe kraje jeśli chodzi o ceny hoteli i restauracji (różnica procentowa względem cen polskich w 2019 roku, źródło: Eurostat).

Źródło: https://businessinsider.com.pl/

Powrót
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.